Hledám nemovitost
Vaše jméno:
E-mail:
Telefon:
Typ nemovitosti:
Kraj/Okres:
Forma:
Text:
Prosím opište kód z obrázku

Nenašli jste v naší nabídce nemovitost, kterou hledáte?

Napište nám a my se pokusíme Vám vhodnou nemovitost najít.

Nabízím do prodeje
Vaše jméno:
E-mail:
Telefon:
Typ nemovitosti:
Kraj/Okres:
Forma:
Text:
Prosím opište kód z obrázku

Máte zájem prodat nebo pronajmout svoji nemovitost? Přemýšlíte, zda využít služeb realitní kanceláře?

Napište nám, spojíme se s Vámi a můžeme celou záležitost nezávazně zkonzultovat.

Nemovitosti a daně

  • Jaká je sazba daně z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitostí) a z jaké částky se tato daň vypočítává?

Sazba daně z nabytí nemovitých věcí (dříve nazývaná daň z převodu nemovitostí) je 4% a daň se vypočítává buď z kupní ceny nemovitosti nebo z ceny nemovitosti podle znaleckého posudku (či pomocí směrné hodnoty), a to v závislosti na tom, která cena je vyšší. Z této vyšší ceny se pak daň vypočítává. Po prodeji každé nemovitosti necháváme pro prodávajícího zpracovat znalecký posudek, který se musí přikládat k daňovému přiznání. Je možné použít i metodu tzv. směrné hodnoty, ale dle zkušeností z fin. úřadů s touto formou jsou velmi často problémy při výpočtu. Proto i nadále pro své klienty necháme vyhotovit znalecký posudek, který je stále 100% zárukou správného výpočtu daně. Poplatníkem této daně je prodávající, pokud se smluvní strany nedohodnou jinak (tak říká současná právní úprava). Po měsících odkládání novely zákona to vypadá, že od září 2016 bude poplatníkem této daně kupující.

  • Platí se z prodeje nemovitosti daň z příjmu nebo je prodej nemovitostí od této daně osvobozen?

Od daně z příjmu je osvobozen příjem z prodeje bytu nebo rodinného domu, pokud v něm měl prodávající bydliště nejméně 2 roky před prodejem, respektive i dobu kratší, pokud použije prostředky z prodeje na uspokojení svojí bytové potřeby. Podotýkáme, že rozhodující zde není trvalý pobyt, ale to, zda prodávající v domě či bytě před prodejem skutečně bydlel. Dále jsou od daně z příjmu osvobozeny příjmy z prodeje i jiných nemovitostí, pokud je měl prodávající ve svém vlastnictví nejméně 5 let před prodejem. V souhrnu lze říci, že příjem z prodeje drtivé většiny nemovitostí je od daně z příjmu osvobozen. To, zda příjem z prodeje nemovitosti bude podléhat dani z příjmu, zjišťujeme vždy ještě před začátkem prodeje, abychom na to klienta případně upozornili a on pak nebyl překvapen.

  • Před půl rokem jsem zdědila byt po rodičích a ráda bych ho prodala. Budu platit nějaké daně?

Standardně budete platit daň z nabytí nemovitých věcí. Co se týče daně z příjmu, rozhodující je, jakým způsobem a po kom se dědí a jak dlouho měl zůstavitel danou nemovitost ve svém vlastnictví. V případě dědění ze zákona mezi příbuznými v řadě přímé nebo mezi manžely, tedy ve většině případů a i v tom Vašem, se do doby vlastnictví nemovitosti prodávajícího (dědice), jež je rozhodná pro možné osvobození od daně z příjmu, započítává i doba, po kterou měl nemovitost ve svém vlastnictví i zůstavitel. Pokud tedy doba vlastnictví dědice a zůstavitele činí v součtu více jak pět let, je příjem z prodeje takové nemovitosti od daně z příjmu osvobozen.

  • Od babičky jsem před rokem dostala byt a nyní ho potřebuji nutně prodat. Budu platit daň z příjmu a z jaké částky se bude vypočítávat?

V tomto případě bude záležet na tom, zda jste v bytě bydlela s babičkou a stále v něm bydlíte. Pokud byste v bytě bydlela po dobu minimálně dvou let, popř. kratší dobu, avšak získané prostředky z prodeje byste použila na uspokojení své bytové potřeby, byl by příjem z prodeje od daně z příjmu osvobozen. Pokud jste však v bytě nebydlela a ani v něm nebydlíte, bude příjem z prodeje dani z příjmu podléhat. Nebudete však platit daň z příjmu z celé kupní ceny, ale z rozdílu kupní ceny a hodnoty bytu dle znaleckého posudku v době darování. Pokud jste si znalecký posudek nenechávala zpracovat, bude třeba ho udělat zpětně, abychom zjistili hodnotu daru. O tu si pak budete moci snížit základ daně, jakož i o další náklady spojené s prodejem, zejm. daň z převodu nemovitostí a provizi realitní kanceláře. Pro příklad uvedeme, že byt prodáte za 1 mil Kč, hodnota bytu v době darování bude dle znaleckého posudku 800.000,- Kč, daň z nabytí nemovitých věcí 40.000,- Kč a provize realitní kanceláře 50.000,- Kč. V takovém případě pak od kupní ceny 1 mil Kč odečteme hodnotu daru – tedy 800.000,- Kč, daň z nabytí nemovitých věcí 40.000,- Kč a provizi 50.000,- Kč. Základ daně pak bude dělat 110.000,- Kč a z této částky zaplatíte daň z příjmu ve výši 15%. Tuto daňovou povinnost připojujete ke svému daňovému přiznání, které musíte podat do 31. března následujícího roku po prodeji nemovitosti.