Hledám nemovitost
Vaše jméno:
E-mail:
Telefon:
Typ nemovitosti:
Kraj/Okres:
Forma:
Text:
Prosím opište kód z obrázku

Nenašli jste v naší nabídce nemovitost, kterou hledáte?

Napište nám a my se pokusíme Vám vhodnou nemovitost najít.

Nabízím do prodeje
Vaše jméno:
E-mail:
Telefon:
Typ nemovitosti:
Kraj/Okres:
Forma:
Text:
Prosím opište kód z obrázku

Máte zájem prodat nebo pronajmout svoji nemovitost? Přemýšlíte, zda využít služeb realitní kanceláře?

Napište nám, spojíme se s Vámi a můžeme celou záležitost nezávazně zkonzultovat.

Nemovitosti a daně

  • Jaká je sazba daně z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitostí) a z jaké částky se tato daň vypočítává?

Sazba daně z nabytí nemovitých věcí (dříve nazývaná daň z převodu nemovitostí) je 4% a daň se vypočítává buď z kupní ceny nemovitosti nebo z ceny nemovitosti podle znaleckého posudku (či pomocí směrné hodnoty), a to v závislosti na tom, která cena je vyšší. Z této vyšší ceny se pak daň vypočítává. Po prodeji každé nemovitosti necháváme pro kupujícího zpracovat znalecký posudek, který se musí přikládat k daňovému přiznání. Je možné použít i metodu tzv. směrné hodnoty, ale dle zkušeností z fin. úřadů s touto formou jsou velmi často problémy při výpočtu. Proto i nadále pro své klienty necháme vyhotovit znalecký posudek, který je stále 100% zárukou správného výpočtu daně. Poplatníkem této daně je kupující.

  • Platí se z prodeje nemovitosti daň z příjmu nebo je prodej nemovitostí od této daně osvobozen?

Od daně z příjmu je osvobozen příjem z prodeje bytu nebo rodinného domu, pokud v něm měl prodávající bydliště nejméně 2 roky před prodejem, respektive i dobu kratší, pokud použije prostředky z prodeje na uspokojení svojí bytové potřeby. Podotýkáme, že rozhodující zde není trvalý pobyt, ale to, zda prodávající v domě či bytě před prodejem skutečně bydlel. Dále jsou od daně z příjmu osvobozeny příjmy z prodeje i jiných nemovitostí, pokud je měl prodávající ve svém vlastnictví nejméně 5 let před prodejem. V souhrnu lze říci, že příjem z prodeje drtivé většiny nemovitostí je od daně z příjmu osvobozen. To, zda příjem z prodeje nemovitosti bude podléhat dani z příjmu, zjišťujeme vždy ještě před začátkem prodeje, abychom na to klienta případně upozornili a on pak nebyl překvapen.

  • Před půl rokem jsem zdědila byt po rodičích a ráda bych ho prodala. Budu platit nějaké daně?

Standardně se bude platit daň z nabytí nemovitých věcí, kterou ale platí kupující. Co se týče daně z příjmu, rozhodující je, jakým způsobem a po kom se dědí a jak dlouho měl zůstavitel (ten, kdo zemřel) danou nemovitost ve svém vlastnictví. V případě dědění ze zákona mezi příbuznými v řadě přímé nebo mezi manžely, tedy ve většině případů a i v tom Vašem, se do doby vlastnictví nemovitosti prodávajícího (dědice), jež je rozhodná pro možné osvobození od daně z příjmu, započítává i doba, po kterou měl nemovitost ve svém vlastnictví i zůstavitel (ten, kdo zemřel). Pokud tedy doba vlastnictví dědice a zůstavitele činí v součtu více jak pět let, je příjem z prodeje takové nemovitosti od daně z příjmu osvobozen.

  • Od babičky jsem před rokem dostala darem byt a nyní ho potřebuji nutně prodat. Budu platit daň z příjmu a z jaké částky se bude vypočítávat?

V tomto případě bude záležet na tom, zda jste v bytě bydlela s babičkou a stále v něm bydlíte. Pokud byste v bytě bydlela po dobu minimálně dvou let, popř. kratší dobu, avšak získané prostředky z prodeje byste použila na uspokojení své bytové potřeby, byl by příjem z prodeje od daně z příjmu osvobozen. Pokud jste však v bytě nebydlela a ani v něm nebydlíte, bude příjem z prodeje dani z příjmu podléhat. Nebudete však platit daň z příjmu z celé kupní ceny, ale z rozdílu kupní ceny a hodnoty bytu dle znaleckého posudku v době darování. Pokud jste si znalecký posudek nenechávala zpracovat, bude třeba ho udělat zpětně, abychom zjistili hodnotu daru. O tu si pak budete moci snížit základ daně, jakož i o další náklady spojené s prodejem, zejm. o provizi realitní kanceláře. Pro příklad uvedeme, že byt prodáte za 1 mil Kč, hodnota bytu v době darování bude dle znaleckého posudku 800.000,- Kč a provize realitní kanceláře 50.000,- Kč. V takovém případě pak od kupní ceny 1 mil Kč odečteme hodnotu daru – tedy 800.000,- Kč a provizi 50.000,- Kč. Základ daně pak bude dělat 150.000,- Kč a z této částky zaplatíte daň z příjmu ve výši 15%. Tuto daňovou povinnost připojujete ke svému daňovému přiznání k dani z příjmu, které musíte podat do 31. března následujícího roku po prodeji nemovitosti.